یو پی اس چیست

برای اینکه یو پی‌ اس خود را مانیتور و کنترل نمایید به‌ راحتی می‌توانید ، یو‌ پی‌ اس خود را به کامپیوتر وصل و مدیریت همچنین ان را مانیتور و کنترل نمایید .

همچنین با نصب یک نرم‌افزار یو پی اس در صورت وقوع یک حالت بحرانی، نرم‌افزار می‌تواند باعث شود تا فایل‌های باز بصورت اتوماتیک ذخیره و به صورت خودکار کامپیوتر خاموش گردد.ارتباط با یو پی‌ اس

 

حال در برخی مواقع، کاربران یا مدیران شبکه نیاز به امکانات شبکه‌ای گسترده‌تری دارند که از جمله مهمترین آنها عبارت است از:

  1. امکان مانیتور و کنترل یو‌ پی‌ اس‌‌‌ (ها) از راه دور
  2. ذخیره‌ اطلاعات و خاموشی خودکار کامپیوتر های یک شبکه در مواقع کاملا بحرانی

معرفی روش­‌های مستقیم و غیر­مستقیم

کنترل و مانیتورینگ یو پی اس با دو روش امکان پذیر می‌‌باشد:

  1. روش مستقیم
  2. روش غیر‌مستقیم

 

روش مستقیم :در این روش ، یو پی اس به طور مستقیم وارد شبکه شده و به عنوان یک عضو شبکه شناخته می‌شود. بدین معنا که همه‌­ی کامپیوتر‌ها در شرایط برابر با یو پی اس  ارتباط برقرار می‌کنند، پیغام Shutdown دریافت کرده و در صورتی که اجازه داشته باشند، دستوراتکنترلی را به دستگاه UPS ارسال می‌نمایند.

معایب : 

  • هزینه­ی بالای پیاده­سازی آن مانندخرید و نصب
  •  امکان پیاده­سازی هر نوع درخواست و یا تغییرات وجود نداشته یا با هزینه‌ ی بالا قابل اجرا خواهد بود
  • ارتباط با یو پی‌ اس

 

روش غیر مستقیم :

در این روش  از ارتباط یوپی اس با یک کامپیوتر دیگر استفاده شده و UPS از طریق آن کامپیوتر به شبکه متصل می‌شود . در این روش یو پی اس از پروتکل ارتباطی خاص خود با کامپیوتر استفاده کرده و وضعیت UPS را گزارش می‌دهد. همچنین یک نرم‌افزار جانبی واسط روی کامپیوتر خاصی که با یوپی اس ارتباط منطقی دارد نصب می‌شود و با کامپیوتر‌های دیگر ارتباط برقرار می‌نماید.

مزیت این روش سادگی آن است، زیرا یو پی اس با یک برنامه ­‌ی کاربردی روی کامپیوتر‌های دیگر ارتباط برقرار می‌کند. عیب روش غیر‌مستقیم این است که بقیه کامپیوترها به کامپیوتری که یو پی اس  با آن ارتباط برقرار می‌کند وابسته می‌شود و اگر این کامپیوتر خاص خاموش و یا مشکلی داشته باشد امکان کنترل، مانیتورینگ و دریافت پیغام Shutdown برای بقیه دستگاه‌ها وجود ندارد.

معایب :

  • محدودیت فاصله حداکثر تا ۱۵ متر بین کامپیوتر و یو پی اسمتصل به ان
  • تابع بودن کامپیوتر های نتوورک به کامپیوتر های متصلبه یوپی اس

 

 

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *