۱- محل نصب می بایست تمیز و عاری ازگرد و غبار باشد . از آنجایی که کانکتورهای الکتریکی بکار رفته در دستگاههای UPS و ادوات الکترو مکانیک نظیر فن و کلیدهای گردان و…  نسبت به گرد و غبار حساس هستند می بایست محل نصب عاری از گرد و غبار باشد . همچنین این گرد و غبار پس از قرار گرفتن برروی ادوات قدرت از تبادل حرارتی آنها کاسته ودر نتیجه طول عمر آنها را کاهش خواهد داد.

۲- بهتر است UPS را در محل کاملاً  افقی قرار دهید . همچنین از استحکام مکانیکی محل نصب UPS و عدم احتمال سقوط آن اطمینان حاصل کنید .

۳- دراطراف دستگاه UPS ، سوراخهایی جهت تهویه هوا در نظر گرفته شده است بنایراین می بایست حداقل فاصله ادوات مجاور برای دستگاههای تا ۵KVA ،  ۲۰cm  و برای دستگاههای با توان بین ۵KVA  تا ۱۵ KVA ، ۴۰cm و برای دستگاههای بزرگتر ۸۰cm در نظر گرفته شود .

۴- UPS را در محل های مرطوب یا محلی که احتمال ریختن مایعات برروی آن وجود دارد نصب نکنید .

۵-UPS   در محلی نصب گردد که دمای آن کمتر از C ْْ۴۰  و باتریها در محلی نصب شود که دمای آن کمتر از C ْْ۳۰  باشد برای دستگاههای دارای باتری داخلی دمای محیط بایستی کمتراز C ْْ۳۰   باشد . در صورت عدم رعایت محدوده دمایی فوق عمر دستگاه و باتری به شدت کاهش می یابد .

 • اگر UPS در محیط دارای رطوبت انتقالی از زمین نصب میشود (همچون مناطق شمالی و یا جنوبی کشور ) محل نصب بایستی دارای ارتفاع حداقل ۳۰cm (دارای پایه) از سطح زمین باشد .
 • از قراردادن هر گونه شیئ بر روی UPS خودداری کنید . قراردادن شیئ خارجی ، تبادل حرارتی بین UPS و محیط را کاهش و طول عمر دستگاه و باتری را کاهش خواهد داد .
 • در هنگام نظافت دستگاه UPS دقت کنید کلیدهای روشن ، خاموش ، تست و دیگر کلید و فیوزهای جلو و پشت دستگاه بصورت تصادفی از حالت نرمال خود خارج نشوند .
 • سیم کشی دستگاههای مصرف کننده توسط افراد مجرب و بصورت جداگانه برای هر UPS انجام شود.

۱۰-از آنجایی که داخل دستگاه UPS ولتاژهای مختلفی که برای انسان خطرناک یا مضر هستند وجود دارد از باز کردن درب دستگاه جداً خودداری کنید و در صورت نیاز به سرویس با فروشنده و یا تعمیرکار مجرب دستگاه تماس بگیرید .

۱۱-دقت کنید به خروجی دستگاه UPS ، پرینتر لیزری ، پرینترهای سوزنی A3 ، کولر گازی ، پول شمار ، مهتابی ، جاروبرقی ، سماور یا کتری برقی و بصورت کلی دستگاههای دارای مصرف بالا وصل نشود .

۱۲- از دست زدن به فیوز و کلیدهای داخل تابلوی UPS  خودداری کنید . دقت کنید درب تابلوی UPS  همواره بسته و دسترسی به داخل تابلو فقط توسط افراد واجد صلاحیت امکان پذیر باشد .

 توصیه هایی در ارتباط با بهره برداری از U.P.S.

 هنگام خاموش کردن UPS از خاموش بودن تجهیزات و دستگاههای متصله اطمینان حاصل کنید، سپس نسبت به خاموش کردن دستگاه و یا قطع کابل مصرف کننده ها اقدام کنید . دستور العمل خاموش کردن هر دستگاه را از روی دفترچه راهنما مطالعه و مطابق آن اقدام کنید .

 • جهت جابجاکردن UPS ابتدا آن را خاموش ، کابلهای برق و باتری و رابط های ۲۳۲ RS  یا هرگونه اتصال دیگر را از UPS جدا و سپس نسبت به جابجایی اقدام کنید . جهت راه اندازی مجدد مطابق دفترچه راهنمای دستگاه اقدام کنید .
 • در صورت عدم نیاز بلند مدت به UPS ، دستگاه را خاموش نکنید ،  ممکن است باتریهای دستگاه در اثر عدم شارژ دچار آسیب شوند . در صورتی که به هر دلیل اصرار بر خاموش کردن دستگاه برای دراز مدت است حتماً باتریها را از UPS جدا کنید ( حداکثر برای یک ماه ) و یا با تکنسین مجرب در این زمینه مشورت کنید .
 • در صورتی که برق شبکه محل نصب به مدت طولانی قطع نشده است ( بیش از یک ماه ) عمل قطع برق را بصورت دستی از طریق فیوز ورودی دستگاه UPS انجام دهید . دقت کنید در هنگام این تست تجهیزات بسیار حساس روشن نباشند و ترجیحاً کامپیوترها را در حالت Setup متوقف کرده باشید . سپس تجهیزات را در حال عملکرد عادی قرارداده و زمان پشتیبانی را تا هنگام شنیدن آلارم باتری اندازه گیری کنید تا از صحت عملکرد UPS و باتری اطمینان حاصل نمائید . ( پس از شنیدن آلارم باتری برق ورودی را وصل کنید . )
 • در صورت استفاده از باتری سرب اسیدی تر ، بصورت ماهانه سطح آب اسید باتری را کنترل کنید .
 • اتصالات باتری و رابط های بین باتری و دستگاه را از نظر وجود سولفاته هر دو ماه یک بار چک کنید  در صورت وجود سولفاته با تکنسین مجرب و یا فروشنده جهت سرویس تماس بگیرید .
 • در صورت نیاز به تغییر وضعیت کلید گردان تابلو از حالت UPS  به برق شهر ، قبلاً از خاموش بودن تجهیزات متصله اطمینان حاصل کنید .
 • هیچگاه رابط های سریال و شبکه را در حالت روشن بودن UPS و یا کامپیوترها ، متصل و یا جدا نکنید چرا که احتمال آسیب رسیدن به کامپیوتر ها و یا UPS وجود دارد .
 • در صورتی که از دستگاههای دارای رابط Back to Back جهت اتصال معرف کننده ها به خروجی UPS استفاده می کنید دقت کنید مصرف کننده ها بین این خروجی ها تقسیم شده باشند ، در غیر اینصورت با فروشنده و یا سرویس کار مجرب تماس بگیرید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *