یو پی اس سینوسی

یو پی اس سینوسی

یو پی اس سینوسی

دستگاه های یو پی اس برای ذخیره انرژی برق در باتری بکار میروند.

سیستمهای یو پی اس از معمولا ۲ عدد باتری سربی برخوردارند که انرژی برق شهر را به توسط یک مبدل متاوب به مستقیم دریافت و در خود ذخیره میکنند.

جریان برق متناوب شهری دارای الگوی سینوسی است و وسایل برقی که به برق شهر متصل میشوند نیز بر همین اساس طراحی میشوند و در صورت اختلاف فاز زیاد و بیش از ۰٫۵ درصد فرکانس و ۳ درصد ولتاژ ورودی به وسایل نسبت به برق متناوب استاندارد، وسیله برقی گرم میشود، نویز ایجاد می کند و عمر آن کاهش می یابد و دچار نقص میشود.

در بسیاری از موارد استفاده از یو پی اس برای ما ضرورت پیدا میکند و در مواردی غیر قابل اجتناب است. یو پی اس سینوسی

امروزه حتی در منازل کوچک هم یک عدد یو پی اس دیده میشود که موجب صرفه جویی در مصرف برق در زمان پیک و حفظ وسایل برقی از صدمات برقی میشود.

چنانچه اشاره شد ورودی برق به وسایل برقی باید دارای منحنی متناوی سینوسی باشد و نوسانات برق آن کمتر از ۰٫۵ درصد باشد.

مدارهایی که چنین پایداری فرکانس را ایجاد کنند اساسا دارای طراحی ویژه هستند و از رساناها و قطعات با جنس و کیفیت بسیار بالا استفاده میکنند.

بعلاوه برد مدارهای آن باید مجهز به استابلیزر باشند تا نوسانات برق شهر را نیز مستهلک نموده و تخفیف دهد و آنرا بصورت یک موج سینوسی استاندارد به مصرف کننده برق متناوب تحویل دهد.یو پی اس سینوسی

برد قدرتمند

استفاده از برد قدرتمند از یک سو، اینورترهای با کیفیت بسیار بالا از سوی دیگر و استفاده از باتری های با تکنولوژی بالاتر موجب میشد تا یک یو پی اس بتواند برای مدت حداقل ۴ ساعت یک برق متناوب استاندارد را تولید کند.

بدلیل اینکه برق ذخیره شده در باتری ها بصورت DC می باشد، بطور معمول با گذشت زمان و تخلیه شدن باتری از ولتاژ باتری کاسته شده و جریان کمتری را نیز تولید میکند و در نهایت دامنه موج در خروجی متناوب دچار افت میشود و اصطلاحا جریان شبه سینوسی می شود.

برای جلوگیری از این پدیده، ولتاژ باید در بورد مجدد اصلاح شود ، فرکانس اصلاح شود و در عین حال اطمینان حاصل شود که جریان خروجی نیز متناسب با وسیله برقی است.

اضافه جریان باعث داغ شدن وسیله و جریان ضعیف وسیله را روشن نمی کند.یو پی اس سینوسی

در بخشی از توان باقی مانده باتری بهر حال موج شبه سینوسی ایجاد میشود  که معمولا در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد انتهای باتری است.

بهتر است در ۱۰% انتهایی باتری مجددا برای شارژ به برق متصل شود که اینکار توسط  مدر هوشمند بطور خودکار انجام میشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *