تکنولوژی یو پی اس

انواع تکنولوژی های یو پی اس

زمانی که وقت تعویض یو پی اس می­رسد، مدیران تعدادی گزینه برای انتخاب دارند، و انتخاب آن­ها به تجهیزات حال حاضر و نیاز­های آینده بستگی دارد. مدیران باید به دقت یو پی اس را با طرح ­های اضطراری سیستم برق به منظور حصول اطمینان از قابل اعتماد ترین پیکر بندی، مطابقت دهند.

فناوری ­های متداول یو پی اس :

یو پی اس  فلایول (Flywheel UPS)

این  یوپی اس نسل جدید تکنولوژی در نظر گرفته می­شود، که برای مدتی بیشتر از یک دهه در بازار وجود داشته است. اگر مدیران از یو پی اس متصل به سیستم ژنراتور استفاده می­کنند، یو پی اس ترکیبی ممکن است گزینه مناسب باشد. این یوپی اس اینرسی کافی برای حمل بارهای بحرانی را به مدت کوتاهی  معمولا ۱۰-۲۰ ثانیه ایجاد میکند تا ژنرانور شروع به کار کرده، پایدار شود و بار مورد نیاز را برداشت کند.

کاربرد­های معمول شامل مراکز داده­، صنایع، و تجهیزات مراقبت­ های بهداشتی با نیاز به قابلیت اعتماد بالا هستند. این یو پی اس ­ها سبک ­تر هستند، اندازه کوچک تری دارند و به تهویه کمتری نیاز دارند. در نتیجه، آن­ها با چالش ­های ساختاری، معماری و مکانیکی کمتری نسبت به واحدهای قدرت سنتی روبرو می­باشند. این سیستم­ها اغلب دارای هزینه اولیه بالاتری هستند، اما به باتری برای حفظ نیاز ندارند و نیز با توجه به سایر مزایایی که قبلا اشاره شد، چرخه زندگی ۲۰ ساله آن­ها نسبتا کم هزینه است.

یو پی اس انلاین (True online)

این نوع از یوپی اس گاهی اوقات به آن تبدیل دوتایی یا تبدیل دو تایی آنلاین نیز گفته می شود . قابلیت اطمینان بالایی برای سرورهای بزرگ، مراکز داده، و تجهیزات بزرگ و حساس ایجاد می­کنند. تحت شرایط عادی، به طور مداوم باتری از طریق معکوس کننده عمل می­نماید، و خط نیرو شارژر باتری را فعال میسازد. برای یک  یو پی اس انلاین حقیقی، هیچ زمان انتقالی به خاطر از دست دادن قدرت صنایع وجود ندارد.

این سیستم اصلاح ضریب توان، تنظیم فرکانس، سرکوب نوسان، و فیلتر انرژی را فراهم می­سازد. اگر معکوس کننده دچار نقص شود که نادر است یو پی اس از طریق سرکوب کننده قدرت فیلتر/نوسان مستقیما انرژی را از power utility تامین می­کند.

مدیران در ارتباط با این یوپی اس باید ملاحظات متعددی را در ذهن داشته باشند. از آن جا که این واحد تمامی انرژی را از جریان متناوب (AC) به جریان مستقیم (DC) و دوباره به AC تبدیل می­نماید، ممکن است منجر به بهره وری پایین و خروجی حرارت بالا شود.

یکی از روش­ها برای کاهش این ناکارآمدی این است که به جای شارژر باتری از یک مبدل دلتا  یو پی اس آنلاین استفاده کرد. در این حالت، به جای ارائه تمامی خروجی از باتری در شرایط معمول، قستی از آن مستقیما از مبدل دلتا از خط انرژی ورودی حاصل می­شود. در صورت قطع برق، واحد مشابه با یوپی اس انلاین حقیقی عادی عمل می­کند.

یو پی اس هیبرید ترکیبی (Standby online hybrid)

این یوپی اس گاهی اوقات به آن مبدل دوگانه در هنگام نیاز نیز گفته می­شود ،مشابه با یو پی اس انلاین اما با بهره وری انرژی بالاتر است. تفاوت قابل توجه این است که بارهای هیبرید آنلاین آماده به کار تا زمانیکه انرژی در تولرانس قابل قبول است، مستقیما از power utility حاصل می­شود. هنگامی که انرژی از محدوده بالاتر می­رود،  یو پی اس به عملکرد آنلاین استاندارد تبدیل می­شود. کاربردهای معمول شامل اتاقهای سرور هستند. این واحدها هزینه بالاتری نسبت به سایر گزینه­ ها دارند اما بهره ­وری انرژی بالاتری را ارائه می دهند.

یو پی اس لاین اینتراکتیو (Line-interactive UPS)

این  یو پی اس به طور مستمر از طریق یک مبدل قدرت مصرف، انرژی AC را تنظیم می­نماید. اگر power utility دچار مشکل شود و یا خارج از محدوده ورودی مبدل قدرت قرار گیرد، باتری یو پی اس بارها را از طریق یک معکوس کننده حمایت می کند. مبدل توان قدرت ابزارAC  را فیلتر کرده ، اسپایک ولتاژ را سرکوب و ولتاژ را تنظیم می­کند تا قدرت مورد نیاز برای تجهیزات بار را بوجود آورد.

نقش اصلی یک  یوپی اس ارائه انرژی به تجهیزات بسیار مهم و عملیات در مواقع اضطراری است. زمانی که یک سیستم تاریخ گذشته است، نیاز به ارتقاء دارد، و یا به سادگی قادر به ایفای نقش خود نیست، بهترین حفاظت نیاز به طراحی مهندسی هوشمند و انتخاب تجهیزات مناسب دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *