اگر دوست دارید یو پی اس (UPS) را بشناسید تا آخر این مقاله با ما باشید…

به زبان ساده تر بخوام در مورد یو پی اس به شما توضیح بدم اینکه وقتی شما با رایانه خود کار می کنید وقتی برق خونه قطع میشه اگر در حال تایپ باشید و آن را سیو نکرده باشید کل مقاله از بین رفته و باید دوباره مشغول تایپ شوید ولی اگر در این مسیر یک یو پی اس قرار می گرفت برق کنتور قطع میشد یو پی اس وارد مدار گشته و از برق آن می توانستید استفاده کنید

یو پی اس

بنا به مدل های یو پی اس، نگهداری برق شان متفاوت است

با توجه به توضیحات فوق نمی توان تصور کرد بدون وجود یو پی اس در سرور های مخابرات یا بیمارستان چه خسارات جبران ناپذیری به این مجموعه ها تحمیل می شد
اکثر کسانی که با کامپیوتر کار می‌کنند یو پی اس را می‌شناسند زیرا آنها اطلاعاتی ارزشمند و یا چندین ساعت کار خود را به دلیل قطع برق از دست داده‌اند و به این دلیل یو پی اس در نظر عموم کاربران دستگاهی است که موجب می‌شود با قطع برق، کامپیوتر خاموش نشود. ولی کاربردهای یو پی اس فراتر از این تصورات می باشد.
یو پی اس به معنی منبع تغذیه بدون وقفه است. این دستگاه بدون اینکه برق ورودی داشته باشد یا خیر برای مدت زمان معلومی برق مورد نیاز برای استفاده دستگاه‌هایی که نیاز به برق دارند را تامین می‌کند.
همچنین شرایط برق ورودی را از نظر سطح ولتاژ، تغییرات ولتاژ و جهش‌های ناگهانی بهبود می‌دهد.
یک یو پی اس هوشمند علاوه بر تامین برق، می‌تواند دستگاه‌های متصل به خود را در زمان مناسب خاموش نماید. در مورد اهمیت استفاده از یو پی اس همین بس که بیشتر از ۳۵ درصد مشکلات از بین رفتن اطلاعات، به مشکل قطعی برق بر می‌گردد.

قیمت یو پی اس ها نسبت به توان خروجی‌شان قابل افزایش است، یعنی اگر توان خروجی افزایش یابد قیمت آن نیز به همان میزان افزایش می‌یابد. پس اگر در یک شرکت تعدادی کامپیوتر وجود دارد جهت تجهیز آنها به یو پی اس ، بهتر است یک یو پی اس کوچک در محل هر سیستم کامپیوتر نصب شود، با استفاده از تعدادی یو پی اس کوچک در صورت ایجاد مشکل، دامنه آن به یک کامپیوتر محدود می‌شود و تمام شبکه ما دچار مشکل نمی‌گردد.

باتری یو پی اس قسمت مهمی از یک دستگاه یو پی اس است. ذخیره سازی توان الکتریکی مستقیم از طریق یک جریان شیمیایی برعهده باطری یو پی اس می باشد. ساختار شیمیایی باتری‌ها طوری تنظیم شده است که به حرارت حساس می باشد. گرم شدن باطری باعث کاهش ظرفیت ذخیره سازی و همچنین عمر باتری می شود .بطوریکه افزایش حرارات رابطه معکوسی با عمر باتری دارد. با افزایش حرارت محیطی که باطری در آن قرار دارد به ازای هر یک درجه افزایش حرارت عمر باتری ۱۰ الی ۱۵ درصد کاهش می‌یابد. حرارت ایده آل برای باتری بین ۲۱ تا ۲۴ درجه است که حرارت ایده آل محیط‌های کاری هم هست. به همین دلیل نگهداری باطری در خارج از محیط کاری باعث از بین رفتن آن می گردد.

همه بر این باورند که یو پی اس خارجی همواره بهتر اما گرانتر است.ولی امروزه بسیاری از تولید کنندگان داخلی یو پی اس با استفاده از فناوری روز این صنعت دستگاه‌هایی را عرضه می‌کنند که گاهاً قسمت عمده تجهیزات آنها در خارج از ایران و بخصوص در چین تولید می‌شود. یو پی اس‌های ایرانی به‌علت استفاده از باطری‌های جدیدتر اکثرا مشکل کمتری با باتری دارند. اما لزوما ارزان‌تر نیستند.
از طرف دیگر یو پی اس‌های خارجی نیز به علت تولید انبوه امروزه با قیمت بسیار مناسب در داخل کشور قابل تهیه هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *